ukr
русский

Чим небезпечний ревінь та як його споживати

Олег ШвецьОлег Швець

Чим небезпечний ревінь та як його споживати
Чим небезпечний ревінь та як його споживати

Ревінь відомий своїм кислуватим смаком і товстими стеблами. Їх колір варіюється від червоного, рожевого до блідо-зеленого, а за консистенцією вони схожі на селеру.

Для вирощування цього овочу потрібні холодні зими. Тому його можна зустріти в основному в гірських і помірних регіонах по всьому світу, особливо в Північно-Східній Азії. Це також поширена рослина в Північній Америці та Європі.

 ЯК ВИКОРИСТОВУЮТЬ

Ревінь є незвичайним овочем, оскільки він має акцентовано кислий смак і трохи солодкий. Через цей кислуватий смак його рідко їдять сирим. Замість цього зазвичай готують: або підсолоджують цукром, або використовують як інгредієнт складних страв.

Лише у 18 столітті, коли цукор став дешевим і легкодоступним, ревінь набув популярності. До цього його використовували переважно в медицині. Так, сушене коріння протягом тисячоліть вважалося лікувальним в традиційній китайській медицині.

В їжу вживають лише стебла, з яких готують супи, джеми, соуси, коктейлі та вино. А солодкі пироги з ревенем є традиційним десертом у Великій Британії та Північній Америці. Листя ревеню токсичне, їсти його не можна.

 ВМІСТ ПОЖИВНИХ РЕЧОВИН

Цей овоч низькокалорійний та є хорошим джерелом вітаміну К1. 100 грамів ревеню забезпечують близько 18% або 24% добової норми вітаміну К1, залежно від способу приготування. Він також містить багато клітковини, забезпечуючи таку ж кількість, як апельсини, яблука або селера.

Порція вареного ревеню з цукром вагою 100 грамів містить 116 калорій, 31,2 грама вуглеводів, 2 грами клітковини, 0,4 грама білка, 18% добової норми вітаміну К1, 11% добової норми кальцію, 4% добової норми вітаміну С, 2% добової норми калію, 1% добової норми фолатів.

Кальцій у ревеню міститься переважно у формі антипоживної речовини - оксалату кальцію, яку організм не може ефективно засвоїти.

 ПЕРЕВАГИ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я

Дослідження щодо користі ревеню для здоров'я обмежені. Однак у декількох спостереженнях вивчався вплив окремих компонентів його стебла, зокрема клітковини.

 Знижує рівень холестерину

Огляд досліджень 2023 року показав, що ресвератрол, емодин та інші хімічні речовини, які містяться в ревеневі, сприяють в регулюванні ліпідного обміну та зниженні рівня "поганого" холестерину. Стебла ревеню також є хорошим джерелом клітковини, яка здатна позитивно впливати на рівень холестерину.

 Забезпечує антиоксидантами

У цьому овочі є багато антиоксидантів. Дослідження 2012 року показало, що загальний вміст поліфенолів у ньому може бути навіть вищим, ніж у капусті кале. Антиоксиданти в ревеневі включають антоціани, які відповідають за його червоний колір і є корисними для здоров'я. У ньому також багато проантоціанідинів, або конденсованих дубильних речовин. Вони вважаються причиною деяких корисних властивостей фруктів, червоного вина та какао.

 ЧИМ ПОЯСНЮЄТЬСЯ КИСЛИЙ СМАК

Ревінь, мабуть, є найкислішим на смак овочем. Його кислотність в основному зумовлена високим вмістом яблучної та щавлевої кислот. Яблучна кислота є однією з найпоширеніших кислот у рослинах, що надає кислий смак багатьом фруктам і овочам. Цікаво, що вирощування ревеню в темряві робить його менш кислим і більш ніжним.

 РИЗИКИ: КОМУ НЕ ВАРТО ЇСТИ

Ревінь є одним з найбагатших харчових джерел оксалату кальцію, найпоширенішої форми щавлевої кислоти в рослинах. Згідно з народною традицією, ревінь не слід збирати пізніше кінця червня, оскільки вважається, що рівень щавлевої кислоти влітку зростає. Особливо багато цієї речовини в листі, але стебла також можуть містити велику кількість, залежно від сорту.

Завелика кількість оксалату кальцію призводить до гіпероксалурії — серйозного захворювання, що характеризується накопиченням кристалів оксалату кальцію в різних органах. Ці кристали можуть утворювати камені в нирках. Стійка гіпероксалурія веде до ниркової недостатності. Крім того, нещодавнє дослідження показало, що тривале споживання антоціанів, які містяться в ревені, може зашкодити ниркам.

Не всі люди реагують на харчові оксалати однаково. Деякі генетично схильні до проблем зі здоров'ям, пов'язаних з оксалатами. Дефіцит вітаміну В6 і високе споживання вітаміну С підвищують цей ризик.

Все більше доказів свідчать про те, що ця проблема є серйознішою для тих, у кого не вистачає певних корисних кишкових бактерій. Певні кишкові бактерії, такі як Oxalobacter formigenes, розкладають і нейтралізують харчові оксалати.

Тож ревінь варто споживати помірно, і не їсти листя. До слова, варіння ревеню зменшує вміст оксалатів на 65,9% — 74,5%.

 ЯК СПОЖИВАТИ

Зазвичай з нього готують джеми, компоти та десерти, додаючи велику кількість цукру. Перед цим обов'язково треба відрізати верхівки та нижні частини стебел, не брати листя. Водночас ревінь можна використовувати в рецептах з низьким вмістом цукру, або навіть готувати без цукру взагалі. Також цей овоч можна додавати до салату чи ранкової вівсянки.

Отже, хоч ревінь є хорошим джерелом антиоксидантів, вітаміну К і клітковини, через високий вміст оксалатів людям, схильним до утворення каменів у нирках, варто його уникати. Цей овоч широко використовується в кулінарії: від джемів та компотів до пирогів та інших десертів.