ukr
русский

Як "розкуштувати" їжу, смак якої не подобався раніше: 7 порад від вчених

Ігор Романько

Вчені відповіли як полюбити смак їжі, яка не подобалася раніше
Вчені відповіли як полюбити смак їжі, яка не подобалася раніше. Джерело: travelroom.lviv.ua

Вечірня вечеря з друзями часто перетворюється на глобальну дипломатію смаку, коли один з них замовляє піцу з анчоусами та оливками, а ви вже відчуваєте неприязнь до цих інгредієнтів. Ви обираєте гавайську піцу, або ж мовчите і терпите? Це сцена, яка розгортається щодня у багатьох частинах світу. Чи можливо навчити свої смакові рецептори любити те, що ви раніше не терпіли?

Смак – це складна система, яка допомагає нам визначати поживність продуктів та відкидати потенційно шкідливе. Їжа складається з різних сполук, включаючи білки, цукри, жири, і аромати, які рецептори виявляють в роті та носі. Смак формується дією цих рецепторів, але також ароматів, текстур, зовнішнього вигляду та звуків, які впливають на харчові уподобання, пише Sciense Alert.

Читайте також: У мережі показали спосіб, як зручно зберігати спеції на кухні: корисний відео-лайфхак

Різні фактори впливають на харчові уподобання, включаючи вік, генетику та навколишнє середовище. Виявлено, що харчові переваги змінюються з віком, і маленькі діти мають природну відмінність до солодкого та солоного, але не люблять гіркого. Згідно з новими даними, бактерії в слині також можуть впливати на смак їжі, регулюючи виділення ароматів.

Генетика та середовище визначають харчові уподобання, а дослідження показують, що ці уподобання формуються в дитинстві через досвід та навколишнє середовище. Тренування смакових рецепторів може бути важким завданням, але можливим.

Для тих, хто хоче розширити свій смак, існують деякі стратегії. Наприклад, важливо спробувати нові продукти неодноразово в позитивному контексті, спільно з улюбленими продуктами або в приємному оточенні. Також важливо їсти, коли ви голодні, щоб збільшити готовність приймати новий смак. Інші стратегії включають поступове збільшення кількості нового продукту в раціоні та маскування його смаку за допомогою інших інгредієнтів.

Ось кілька стратегій, які можуть допомогти вам навчитися насолоджуватися продуктами, які ви зараз не вживаєте:

  1. Їж і продовжуй їсти. Лише невелика порція потрібна, щоб з часом сформувати симпатію до певного смаку. Може знадобитися 10–15 спроб або більше, перш ніж ви зможете сказати, що їжа вам "подобається".
  2. Маскуйте гіркоту, вживаючи її з іншими продуктами або інгредієнтами, що містять сіль або цукор. Наприклад, ви можете поєднати гірку рукколу з солодкою заправкою для салату.
  3. Їжте його неодноразово в позитивному контексті. Це може означати з’їдання після занять улюбленим видом спорту або з людьми, які вам подобаються. Крім того, ви можете їсти його з продуктами, які вам уже подобаються; якщо це певний овоч, спробуйте поєднати його з вашим улюбленим білком.
  4. Їжте, коли ви голодні. У голодному стані ви з більшою готовністю приймете смак, який вам може не сподобатися на ситий шлунок.
  5. Нагадайте собі, чому ви хочете насолодитися цією їжею. Можливо, ви змінюєте свій раціон через стан здоров’я або через те, що ви переїхали в іншу країну та відчуваєте труднощі з місцевою кухнею. Ваш розум допоможе мотивувати вас.
  6. Почніть з молодого віку (якщо це можливо). Дітям легше навчитися любити нову їжу, оскільки їхні смаки менш усталені.
  7. Пам’ятайте: чим більше їжі ви любите, тим легше вам буде навчитися подобатися іншим.

Навчання себе любити нові продукти – це процес, і важливо залишатися відкритим до нових смакових вражень. Збалансоване та різноманітне харчування є ключем до міцного здоров'я, і важливо подолати вибагливість у їжі для забезпечення необхідної різноманітності в раціоні.

Раніше ми писали про те, як правильно зберігати банани, щоб вони зберігались значно довше.

Бажаєте отримувати найактуальніші новини про війну та події в Україні – підписуйтесь на наш Телеграм-канал!