Правда про цукрозамінники: корисні вони чи шкідливі?
БЛОГ
Аналоги цукру стали популярними в 90-і роки. Ви пам'ятаєте маленькі коробочки, з яких при натисканні на кнопку, вилітала в чай маленька солодка пігулка? Такі засоби в основному використовували діабетики і люди для схуднення. Зараз багато цукрозамінників і підсолоджувачів використовується і в харчовій промисловості, і в фармацевтиці, і в дієтології.
Вживають їх, як правило, для того, щоб задоволити потребу в солодкому, підсолоджуючи страви і напої. Вони "віддушина" для тих, кому доводиться обмежувати себе в солодкому або коли не можна вживати цукор за медичними показаннями.
В даний час широко використовується рослина стевія (медова трава) як природний підсолоджувач. Стевія схвалена в якості заміни цукру експертами ВООЗ.
Рослина синтезує стевіозид - глікозид, який надає листю і стеблу солодкий смак. Висушена рослина солодша ніж цукор в 20 разів, а виділений з нього і концентрований стевіозид - в 300 разів. Стевія практично не містить калорій. У зеленому листі всього 18 ккал, а в екстракті стевії калорій не має.
Її можна додавати в готові страви або використовувати в приготуванні їжі. Стевія безпечна і допускається її вживання в дитячих продуктах. Вона може стати здоровою альтернативою столовому цукру, але тільки якщо вживати її в міру. Навіть найкорисніше речовина в надмірній кількості може заподіяти неприємності організму.
Слід пам’ятати: використовувати стевію при діабеті безпечно, але це ніяк не лікування хвороби, вона не лікувальний засіб.
Важливо також розуміти, що підсолоджувачі або замінники цукру не позбавлять вас від тяги до солодкого, а навіть можуть підвищити її. Відчуваючи насолоду, але не отримавши глюкозу, організм відчуває вуглеводне голодування, у відповідь - помітно підвищується апетит. В результаті "добираються" калорії іншими продуктами. Тому просто підсолоджувачами або замінниками цукру проблему скидання зайвої ваги не вирішити.