ukr
русский
English

Як усунути кухонні запахи без витяжки: 5 ефективних способів

Марина Грамович

Як усунути кухонні запахи без витяжки: 5 ефективних способів
Як усунути кухонні запахи без витяжки. Джерело: Pexels

На кухні, як правило, затримуються різноманітні аромати, що викликають у людей змішані почуття. Для тих, хто не має витяжки, приготування ароматних страв може стати проблемою, оскільки запахи можуть проникати по всьому житловому приміщенню. UAportal підготував п'ять перевірених методів, які допоможуть усунути різні кухонні запахи.

Належна вентиляція

Повністю відкривайте вікно для ефективного провітрювання. Мікровентиляція часто виявляється недостатньою для боротьби з сильними запахами.Також тримайте кухонні двері зачиненими, щоб запобігти розповсюдженню запаху в інші приміщення будинку.

Регулярне прибирання

Не залишайте брудні сковорідки із залишками олії. Навіть якщо поверхня здається чистою, жирна сковорідка продовжуватиме виділяти неприємний запах.Також викидайте сміття щодня. Не варто чекати, поки відро для сміття досягне максимальної місткості.

Натуральні ароматизатори

У боротьбі з небажаними запахами часто помилково використовувати синтетичні освіжувачі повітря. Вони не ефективно усувають неприємні запахи, і їх слід уникати. Бажано зупинити свій вибір на натуральних методах.

Читайте також: У мережі показали спосіб, як зручно зберігати спеції на кухні: корисний відео-лайфхак

Кипляча вода з паличками кориці або лимонною цедрою на маленькому вогні може наповнити кухню чудовими ароматами протягом години. Однак не варто кип'ятити корицю протягом тривалого часу, оскільки це може призвести до появи неприємного запаху горілого.

Аромат свіжозвареної кави

Заварювання натуральної кави вранці не тільки дарує заряд бадьорості на весь день, але й наповнює житловий простір привабливим ароматом. 

Оцет

Оцет давно визнаний ефективним нейтралізатором запахів. Хоча його запах спочатку сильний і неприємний, він є чудовим варіантом для критичних моментів. Просто поставте каструлю з кількома ложками столового оцту на повільний вогонь і дайте йому кипіти не більше однієї години. Забезпечте належну вентиляцію, відкривши вікно і дозволивши свіжому повітрю циркулювати.

Раніше UAportal писав про різні природні методи, які дозволяють швидко, ефективно та з мінімальною кількістю продуктів ароматизувати вашу кухню після смаження чи приготування їжі. Адже ці стійці запахи можуть затримуватися на тривалий час.

Бажаєте отримувати найактуальніші новини про війну та події в Україні – підписуйтесь на наш Телеграм-канал!