русский
Суспільство

Топ-5 звичок, які призводять до заниженої самооцінки

Марина Грамович

Топ-5 звичок, які призводять до заниженої самооцінки
Звички, які занижують самооцінку. Джерело: Pexels

Протягом життя люди виробляють різні звички та моделі поведінки, які формують їхній характер і повсякденний розпорядок дня. Однак не всі є корисними, навіть якщо вони не здаються проблемними на перший погляд. UAportal розповідає про певні звички, які можуть призводити до заниженої самооцінки та потенційно створювати інші проблеми.

1. Порівняння з іншими

Постійне порівняння себе з іншими рідко призводить до позитивних результатів. Важливо визнати, що завжди будуть люди, які є більш успішними, багатими або кращими в певних сферах. Прагнення наслідувати їх часто призводить до відчуття власної неповноцінності. Натомість зосередження на індивідуальних досягненнях та особистісному зростанні призводить до більш здорової самооцінки.

2. Нездорове суперництво

Суперництво зазвичай виникає через ревнощі або почуття низької самооцінки. Участь у конкуренції часто свідчить про переконання, що хтось інший перевершив власні досягнення. Таке суперництво створює підґрунтя для безперервного циклу відчуття власної неповноцінності та прагнення подолати цей уявний дефіцит.

3. Надмірне покладання надії

Надмірна надія може стати руйнівною і обмежити особистісне зростання. Очікування чудес і радикальних змін у житті рідко приносить бажані результати. Сподівання на підвищення зарплати, придбання нового автомобіля або бажання схуднути – це поширені приклади.

Замість того, щоб покладатися лише на надію, краще діяти і активно працювати над досягненням цілей. Навіть якщо на цьому шляху трапляються помилки, користь від них набагато більша, ніж від очікування.

Читайте також: Правило 5 хвилин: Як встигати набагато більше і бути продуктивнішим

4. Шукати постійного схвалення

Деяким людям важко підтвердити правильність своїх дій без зовнішньої підтримки. Звернення до друзів, пошук схвалення кожного прийнятого рішення може негативно вплинути на самооцінку. Відмова від цієї звички передбачає визнання власної цінності та незалежність. Важливо навчитися довіряти власним судженням і усвідомити, що тільки суб'єктивна оцінка може бути по-справжньому точною.

5. Маніпуляція

Маніпуляція може спочатку дати відчуття влади, але в кінцевому підсумку вона підриває впевненість людини в собі. Покладаючись на здібності та зусилля інших для досягнення особистих цілей, людина зменшує власні здібності.

Важливо розуміти, що маніпуляція як звичка не є стійкою та здоровою. Маніпулятори, які мають здорову самооцінку, можуть експлуатувати інших виключно заради особистої вигоди, але така поведінка є згубною.

Нагадаємо, ми вже писали, як легко та швидко розкрити свій потенціал.

Бажаєте отримувати найактуальніші новини про війну та події в Україні – підписуйтесь на наш Телеграм-канал!